Czym jest joga
Cytując B.K.S. Iyengara: „Yoga is the union of the body with the mind, mind with the soul” – joga to zjednoczenie ciała z umysłem, umysłu z duszą. W tych kilku słowach zawarta jest esencja jogi, która ma moc oddziaływania na wszelkich poziomach życia, od tych najbardziej namacalnych – fizycznych po te niewidoczne – psychiczne.
Joga jest jednym z systemów filozofii indyjskiej, prezentującym holistyczne spojrzenie na człowieka, ponieważ łączy w sobie zależności występujące pomiędzy ciałem, umysłem i duszą. Zgodnie z założeniami ośmiostopniowej ścieżki jogi, poprzez odpowiedni trening ciała, dyscyplinę ducha oraz umysłu, jak również przestrzeganie zasad etycznych możliwe jest dotarcie do nieskończonej wiedzy i poznanie natury rzeczywistości, czyli takiej, jaka jest – pozbawionej iluzji, wyobrażeń i interpretacji.
Joga na freedivingowym retreacie
Warsztaty poprowadzi Joanna Łagoda z wrocławskiej szkoły Yoga Rocks.
Opieram się głównie na metodzie B.K.S. Iyengara, ponieważ to z nią wiążę większość moich doświadczeń z jogą. Na niej wzrastałam, poznając siebie jako uczeń, i z niej czerpałam, doskonaląc swój warsztat jako przyszły nauczyciel. Do tej pory jest dla mnie ogromną inspiracją do praktyki własnej, jak i do prowadzonych zajęć.
Metoda Iyengara skupia się na praktyce asan (czyli postaw), pranajam (świadomego oddychania) i medytacji.
Asana powinna być stabilna i wygodna. Aby tak się stało, dużo uwagi przykładam do sposobu wejścia w pozycję i ustawienia ciała. W razie potrzeby korzystam z pomocy: klocków, pasków, koców, krzeseł. A potrzeby mogą być różne. Mogą wynikać z chęci sprawienia, by asana stała się dostępna dla osoby zmagającej się z ograniczeniami w ciele. Mogą prowadzić do wzmocnienia pracy w pozycji. Mogą służyć wywołaniu zamierzonego oddziaływania na system nerwowy, układ kostny czy mięśniowy.
Celem praktyki asan jest zachowanie ciała w zdrowiu, elastycznego i silnego, a idąc dalej, kształtowanie niezłomnego charakteru, osiągnięcia spokoju ducha i umysłu, a przez to poznawanie samego siebie.
Pranajama i medytacja mają subtelniejszy wymiar. Pierwsza poprzez ćwiczenia oddechowe uczy kontroli przepływu prany (energii życiowej), przynosząc uzdrowienie dla ciała i umożliwiając kontrolę zmysłów i umysłu. Druga pozwala tę kontrolę przywołać, wyciszyć umysł, jednocześnie zachowując go świadomym.
Joga ma wiele twarzy
Potrafi być wymagająca, kiedy narzuca rygor praktyki fizycznej, wyciskając siódme poty, i kiedy namawia do zatrzymania myśli i koncentracji na tu i teraz, podczas gdy umysł pędzi jak szalony.
Potrafi wspierać i nieść pocieszenie, kiedy przychodzi z wachlarzem technik oddechowych, sekwencją przyjemnych rozciągnięć, które niwelują nie tylko napięcie mięśni, ale i spowalniają rozedrgane myśli.
Potrafi przynosić nadzieję, że stan obecny jest stanem przejściowym, który zwiastuje poprawę i prowadzi do lepszego.
Potrafi dodawać energii, kiedy rozsądnie dozuje wysiłek i relaks.
Potrafi wskazywać drogę do poznania siebie, precyzowania swoich potrzeb i znajdowania metod na ich spełnienie.
Zapewne potrafi jeszcze więcej – wystarczy tylko ją poznać.
Zapraszam!